Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Tani węgiel nie zawsze znaczy dobry!

Tani węgiel nie zawsze znaczy dobry!

Zakup węgla nie jest łatwą sprawą. Przed zakupem często stawiamy sobie pytanie: gdzie, kiedy, za jaką cenę i jak kupić węgiel. Zastanawiamy się czy kupując tani węgiel otrzymamy możliwie uczciwy towar, który nas nie zawiedzie przy dużych mrozach. Aby zwiększyć szansę zakupu dobrego węgla powinniśmy jak najwięcej wiedzieć na jego temat, a między innymi wiedzieć, co jest ważne przy zakupie węgla, na co zwracać szczególną uwagę.

author box img

Robert Jankowski

Zaktualizowano: 26 maja 2015 26.05.2015 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 5191 Składów Węgla blisko Ciebie

Kupując węgiel powinniśmy wiedzieć że przy zakupie węgla najważniejsza jest ilość energii w tonie opału. Opłacalność dobrego zakupu węgla pokazuje stosunek ceny do wartości opałowej, czyli cena za 1MJ ciepła zawartego w węglu. Przykład w tabeli poniżej.

Rodzaj zakupu
Rodzaj węgla
Cena za 1 tonę
Wartość opałowa (MJ/KG)
Cena za 1MJ
Detal
KWK Bobrek
780 zł
28
0,028 zł
Detal
Rosyjski
720 zł
24
0,030 zł
Detal
Marketowy
650 zł
21
0,031 zł
Detal
Ekogroszek czeski
550 zł
22
0,025 zł
24 tony
Czeski groszek luzem
400 zł
24
0,018 zł
24 tony
Rosyjski luzem
504 zł
24
0,021 zł

Kaloryczność węgla

Przy zakupie węgla powinniśmy również wiedzieć że nie zawsze opłaca się zakup najbardziej kalorycznego węgla jaki nam proponują sprzedawcy. Otóż najważniejszy jest stosunek ceny do kaloryczności aby dostać jak najwięcej energii w paliwie jak najtaniej.

Wyróżniamy dwa rodzaje kaloryczności węgla:

Wysokokaloryczny węgiel nadaje się do opalania w dni mroźne, gdyż będzie bardzo dobrze trzymał ciepło. Natomiast w dni cieplejsze nie będzie on w pełni spożytkowany, i będzie przynosił straty w dymie i sadzy.

Niskokaloryczny węgiel nadaje się bardzo dobrze do opalania nawet przy mocno dodatnich temperaturach, gdyż opał spala się czyściej i efektywniej. W mroźne dni natomiast będzie schodził w bardzo dużych ilościach.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup dwóch rodzajów opału; niskokaloryczny węgiel na cieplejsze dni, a wysokokaloryczny na dni chłodniejsze. W ten sposób zalety obu rodzajów opalu zostaną najlepiej wykorzystane.

Skład węgla - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 191 Składów Węgla najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Rodzaje węgla

Przed zakupem węgla dobrze jest posiadać wiedzę jakie występują rodzaje węgla w handlu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje węgla:

  • węgiel kamienny
  • węgiel brunatny

Węgiel kamiennyto najczęściej stosowany węgiel do ogrzewania. Jest twardy i ma wyraźnie czarną barwę, matowy połysk i czarną rysę. Zawiera 75-90% pierwiastka węgla, dzięki czemu jest bardziej kaloryczny, co głównie różni go od węgla brunatnego.

Węgiel brunatnyjest powszechnie stosowany w energetyce przemysłowej, ale również znajduje swoich zwolenników wśród osób prywatnych. Węgiel brunatny znajduje kupców z uwagi na niską cenę. Ma dużo niższą wartość opałową od węgla kamiennego (25-70% energii jaką dostarcza węgiel kamienny). Jest to węgiel koloru brązowego, jest kruchy przez co chłonie wodę nawet do 50% swojej wagi.

Węgiel w momencie zakupu powinien być możliwie suchy, bo po co płacić za wodę.

Węgiel czeski, pochodzący z kopalni odkrywkowej Komorany jest w procesie wydobywczym suszony, więc klient otrzymuje węgiel z bardzo niską zawartością wody (4%).

Sortymenty węgla

Przy zakupie węgla powinniśmy wiedzieć, jakie występują rodzaje węgla w sprzedaży i jakiego węgla używamy, jaki rodzaj węgla będzie nam najbardziej odpowiadał.

W handlu występują następujące rodzaje węgla wg wielkości ziarna:

  • kostka (7 - 20cm)
  • orzech (4 – 7cm)
  • groszek (2,5 – 4cm)
  • ekogroszek (0,8 – 2,5cm)
  • miał (<0,8cm)
  • pył i muł (<1mm)

Źródła pochodzenia węgla

Kupując węgiel dobrze jest też znać pochodzenie węgla, gdyż na rynku można spotkać różne węgle z rozmaitych regionów świata.

Węgiel polski to przede wszystkim węgiel kamienny o różnej jakości i różnych typów. Minusem węgla polskiego jest to, że można spotkać się z dużą zawartość kamienia i dużą spiekalnością, jak również z tzw. węglem papierowym, czyli węglem o niskiej kaloryczności.

Węgiel czeski jest to tzw. młody węgiel, coś na pograniczu węgla brunatnego i kamiennego, ale bardziej zbliżony do węgla brunatnego. Wartość opałowa to zwykle 85% tego, co daje polski węgiel kamienny. Węgiel czeski jako, że jest to prawie węgiel brunatny, jest często sprzedawany z dużą ilością wody. Jest to węgiel często tańszy od węgla polskiego o ok. 25% i o gorszych parametrach, ale mimo to znajduje swoich amatorów, choć często może nieświadomych.

Cena węgla czeskiego nie powinna być jednak niższa niż ok. 400zł/t. Oferty pojawiające się na rynku w okolicach ceny 200-300zł/t, to oferty nieuczciwe, które mają na celu oszukanie polskiego klienta i próby wciśnięcia węgla brunatnego!

Kupując węgiel zawsze pytaj o pochodzenie węgla. W przypadku węgla zagranicznego sprzedawca powinien dysponować dokumentami świadczącymi o jego pochodzeniu.

Węgiel rosyjski zwany też węglem zza wschodniej granicy (gdyż jest to węgiel, który może pochodzić z Białorusi, z Kazachstanu czy też z drugiego końca Syberii). Jest to węgiel przeważnie tańszy od polskiego, ale nie wiadomo jakiej jakości paliwo się dostaje. I to głównie parametry są głównym problemem tych węgli. Ale jednak jeżeli trafi się na węgiel ładny, twardy i smoliście czarny w dobrej cenie, to nie ustępuje w niczym węglom polskim.

Węgiel syberyjski importowany z kopalni Zagłębie Kuzbaskie jest wysokiej jakości, ponadto jest płukany i co najmniej dwukrotnie sortowany, więc klient finalny otrzymuje węgiel wolny od zanieczyszczeń i o bardzo dobrych parametrach.

Znaczenie pochodzenia węgla

Węgiel pochodzenia czeskiego jest zawsze nieco mniej kaloryczny od polskiego, ale pali się lepiej niż brunatny, dobrze nadaje się na cieplejsze dni zimy. Węgle pochodzące ze wschodu są różne, od kiepskich brunatnych po antracyt. Wbrew negatywnym opiniom wygłaszanym przez polskie lobby węglowe, bywa on jakościowo równie dobry jak nasz rodzimy, a jedynym problemem jest większy brak pewności jego parametrów przy zakupie (dłuższy łańcuch pośredników - więcej okazji do kantów).

Dodano: 27 maja 2015 Zaktualizowano: 26 maja 2015

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco